Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık Açma; Tıkanıklık küçük çapta olduğunda -bir çok kez başımıza gelen bir durumdur- evde veya işyerinde kendimiz dahi halledebilmekteyiz. Tıkanıklık açısından asıl önemli olan, tıkanıklığın boyutu ve tıkanıklığın gerçekleştiği yerdir. Tıkanıklık gerçekleşme yerine göre dört çeşittir.

1. Mutfak Gideri ve Lavabosu Tıkanıklığı

Mutfak gideri ve lavabosu tıkanıklıklarını yaşamayan yoktur herhalde. Bu tıkanıklıkların sebeplerini incelediğimizde en çok karşılaşılan sebebin yemek yaparken veya bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken ortaya çıkan yabancı maddelerin su yardımıyla mutfak lavabosundan gönderilmeye çalışılmasıdır. Buna en önemli örnek olarak bulaşık artıklarının çöpe dökülmesi yerine, giderden gönderilmeye çalışıldığına bir çok kez tanık olduk. Benzer bir sorun ise, – durumumuzla pek alakasız olsa da – bulaşık makinelerinin gider borularında görülmektedir. Tam temizlenmeyen bulaşıkların makineye koyulması borularında zamanla tıkanmasına neden olmaktadır.

2. Tuvalet (WC) Gideri ve Klozet Tıkanıklığı

Tuvalet gideri tıkanıklığ ve klozet tıkanıklıkları da oldukça sık karşılaşılan tıkanıklıklardandır. Müşterilerimizin bir çoğunun “ya bundan da bu boru tıkanır mı” dedikleri olaylara çokça şahit olmaktayız. Klozet tıkanıklıklarında da en sık karşılaştığımız durum tuvalet kağıtlarının biraz bol şekilde kullanılıp klozetten giderilmeye çalışılmasıdır.

Piyasada “suda eriyen tuvalet kağıdı” diye lanse edilen bir çok ürünün suda erimediği bi gerçektir. Bu sebepten dolayı tuvalet kağıtlarının klozete atılara gönderilmeye çalışması pek de doğru bir yöntem değildir.

3. Banyo / Duşakabin Gideri ve Lavabosu Tıkanıklığı

Banyo gideri tıkanıklığına önceki iki tıkanıklık kadar rastlanmasa da, zaman zaman karşılaşılan bir tıkanma sorunudur. Bu tıkanıklıklarla da en çok karşılaşılma nedeni saç, kıl, tüy v.b. gibi artıkların birleşmesi ve özellikle “T” dediğimiz dirsek boruların dönemeç yerlerinde yapışması / yer yapmasıdır. Yer yapan bu artıklar sonradan gelen en ufak maddeyi dahi tutarlar. Küçük gibi görünen artıklar önce suyun akış hızını azaltır, sonra da tıkanıklığın büyümesine yol açar.

4. Balkon / Teras ve Yağmur Suyu Gideri Tıkanıklığı

Yağmur suyu tıkanıklıkları en az yaşanan tıkanma sorunlarındandır. Genelde bu tıkanıklığa en çok sebep olan durum, çam pürçekleri, ağaç yaprakları ve toz toprağın boru içinde birleşmesi ve sonunda açılamaz bir tıkanıklığa sebep olmasıdır. En nihayetinde de su ya da yağmur; toz-toprak ile birleşerek taşlaşmış bir çamur kitlesi halini alarak tıkanıklığa sebebiyet vermektedir.

Bu tıkanıklıklar hususunda oldukça tecrübeli olan firmamız, bu tıkanıklıkları kameralı görüntüleme sistemlerine sahip özel robotla onbeş dakika gibi kısa sürede sebebini bulubilmekte, ona göre da çözümler üretebilmektedir.


Su Kaçağı Tamircisi
0546 581 18 71